Риболов в Гърция, риба, Гърция, оферти

Южната ни съседка Гърция е рай за любителите на сладководните риби.
Риболовът в Гърция нашумя преди около две години, когато границата с южната ни съседка на практика падна. Тогава редица риболовци решиха да опитат късмета си отвъд нашите територии. Оказа се, че гърците изобщо не се интересуват от сладководен риболов.
За тях риби като шаран, щука и речен кефал не струват нищо.
Ценят единствено морските видове. Именно поради тази причина гръцките язовири и реки са изключително богати на рибни ресурси. Нещо, което в България отдавна се е превърнало в мит. Освен това водните обитатели на юг от нас са доста по- непредпазливи и лесни за улов, тъй като не са изградили защитни инстинкти срещу мрежи, бомби, токове и всякакви бракониерски набези.
Българинът набързо изучи по- атрактивните водоеми в Северна Гърция. В първата година дори се правеше масова сеч и недобросъвестни сънародници мъкнеха тонове риба. Първоначално това не правеше впечатление на местните, но след като бреговете започнаха да се замърсяват видимо, властите направиха предупреждение, че могат да забранят риболова за българи в Гърция. За момента обаче можем да ловим свободно в реките и язовирите, като не се изисква дори риболовен билет. Остава само да проявим единствено малко етика към природата.
Като основни дестинации в Гърция се обособиха няколко водоема.
Най- известният от тях е язовирът край село Потами. Водоемът е изграден на реките Доспат и Места, които идват от българска територия.
Намира се в живописна планинска местност, на около 40 километра след КПП Илинден. Язовирът се прочу с трофейните си шарани. С обилно захранване и вкарване с лодка на дънни въдици се изваждаха риби в порядъка 10-20 килограма. Местните шарани едва ли бяха виждали толкова разнообразни видове стръв, ароматизатори и захранки, каквито им предложиха българите. С течение на времето обаче рибите се изхитриха, вече не са толкова лесни и уловът им изобщо не е гарантиран. Шаранчетата около 1-2 килограма пък кълват отлично на плувка. Потами е известен и с едрите си кленове. В дадени дни може да се направи истински фурор. Рибите са доста по- уверени от българските и налитат стръвно на царевица или бял червей. Трябва да имаме предвид, че язовирът е труднодостъпен от единия бряг, който е много стръмен. Именно там обаче се крият и по- едрите риби.
Другото известно място за риболов е езерото Керкини. Намира се на около 30 километра след КПП Кулата.
През него минава река Струма, която се влива с красива делта. Езерото е дом на милиони птици, а голяма част от бреговете му е опасана с водна растителност. Площта му е приблизително равна на язовир "Искър", само че е значително по- плитко. Най- масово в него се лови каракудата, която е в промишлени количества. И тук трябва да се обиколи доста, докато се намерят най- подходящите места, тъй като на доста позиции е невъзможно за риболов от брега. Сред каракудите може да се улови и някой тлъст шаран дивак. Любителите на костура пък могат да начешат крастата до насита. Има го много и то в завидно едри размери.
Речният риболов в Гърция също е атрактивен и многократно по- силен от този у нас. Изключително разнообразна откъм видове е река Ангиста. Протича югоизточно от град Серес и се влива в река Струма на десетина километра от Бяло море.
Тук можем да уловим абсолютно всички речни видове, които се сетите, включително и редица хищници. Екзотичен е уловът на змиорки, който не е рядко попадение. Сред най- емоционалните са едрите морунажи, скобари, кефали, шарани, щуки, распери. Дребосъкът пък е в изобилие. Силни сезони са както лятото, така и зимата.
Със сигурност Гърция ще открива още редица възможности за риболов пред българските риболовци. Южната ни съседка примамва не само с богатите на риба водоеми, но и с мекия климат, с екзотичните маслинови дръвчета, с памучните ниви, с портокаловите плантации, със специфичното ухание на Беломорието. Несъмнено един риболовен излет в Гърция носи неповторима романтика. Опитайте!